Історична зустріч
У суботній день тижня доля подарувала зустріти на території Первомайської селищної тергромади Анатолія Качана - нашого земляка, який нерозривно пов’язаний із селищем Засілля.
Дитячі роки письменника-мариніста минули в селі Новопетрівське Новоодеського району Миколаївської області, хоча середню освіту здобув у с. Засілля Миколаївської області.
Його батько й матір жили в мальовничому південному сільському селі, працювали тут й навічно залишилися.
У період 1960–1965 Анатолій Леонтійович навчався на факультеті української філології Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова.
Після закінчення університету вчителював у придунайському містечку Вилкове, був військовослужбовцем у Криму, кореспондентом молодіжної газети, редактором видавництва «Маяк» в Одесі.
З 1971 року живе в Києві, хоча теплі спогади про рідний край живі до сьогодні.
Зустрічав дитячого письменника Максим Коровай - начальник Первомайської селищної військової адміністрації в адмінцентрі громади, біля знищених школи та будинку культури.
«Ці заклади зазнали значних руйнувань з 2022 по 2024 роки. Були змушені демонтувати їх, проте надія у відновлення жевріє. Проводимо перемовини з донорами. Віримо в те, що все відбудується»,- зазначає очільник громади.
Далі маршрут проліг до малої Батьківщини - селища Засілля. Спогади, згадки, часом і крик душі - все виринуло на місці розташування родинного домогосподарства.
До зустрічі долучився Віктор Щербина - давній знайомий родини Качанів. Поспілкувалися, міцно обійнявшись, позгадували, пройшлися історичними місцями, понастольгували.
Анатолій Качан, який протягом тривалого часу очолював літературні відділи у дитячих журналах «Піонерія» (тепер «Однокласник»), «Барвінок», «Соняшник», республіканське літературне об'єднання школярів «Первоцвіт», а в газеті «Вечірній Київ» вів сторінку творчого саморозвитку дітей «Кораблик», яка згодом переросла в самостійне видання «Я сам(а)» - передав свої творчі напрацювання для Первомайського опорного ліцею.
Пан Анатолії працював на державній службі в Міністерстві інформації України та Комітеті з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
З 2004 року — голова творчого об'єднання дитячих письменників Київської організації НСПУ. Друкуватися почав у студентські роки — з 1962 року. Член Національної Спілки письменників України з 1979 року.
Член журі літературної премії Національної спілки письменників України в царині літератури для дітей імені Платона Воронька.
На згадку про сьогоднішню зустріч керівник громади Максим Коровай передав маститому письменнику пам’ятні сувеніри - фірмову ручку та календар з логотипом Первомайської СТГ.
Далі наш талановитий земляк відвідав місця поховання батьків і заїхав на цвинтар до покійного колеги по перу - Лепешка Володимира Флоровича, з яким працював у творчому тандемі тривалі роки, добре знав пісняра та композитора, а також підтримує зв’язки з дружиною Людмилою Борисівно та донькою покійного директора Засільської школи Зубовича Павла Адамовмича - Світланою.
Такі зустрічі - дійсно історичні. Спомини про них мають бути закарбовані навічно!