Первомайська селищна громада
Миколаївська область, Миколаївський район

Історична довідка та сучасність

Фото без опису

Селище міського типу Первомайське (до 1965 року – Засілля).
Центр Первомайської селищної територіальної громади з 2020 року. З 1965 року по 2020 рік — селище міського типу  було адмінцентром Первомайської селищної ради, якому підпорядковувались населенні пункти: с-ще Засілля,с-ще  Квітневе, село Новоселівка та смт Первомайське. Від 2020року — центр Первомайської селищної територіальної громади, до складу якої увійшли смт Первомайське, села Білозірка, Благодатне, Киселівка, Костянтинівка, Максимівка, Новомиколаївка, Новоселівка, Партизанське та селища Засілля, Квітневе.
 Географічне положення 
смт. Первомайське розташоване в 35 км на схід від обласного центру - м. Миколаєва та на відстані 40 км на захід від м. Снігурівка. На південь, на відстані 70 км, знаходиться ще один обласний центр - м. Херсон. На відстані 3 км проходить залізнична гілка «Миколаїв – Снігурівка», на якій розташована станція «Засілля». Також поряд із селищем, із заходу на схід, проходить ціла мережа зрошувальних каналів Інгулецької зрошувальної системи та головний магістральний канал.
 Площа населеного пункту – 2,10 км².

Фото без опису
 Населення

 Кількість населення складає 2 874 осіб (за даними на 2023рік).
Національний склад смт. Первомайське на 01.01.2023 р., осіб

смт. Первомайське
• українці - 2693
• росіяни-56
• вірмени - 12
• молдовани - 8
• роми (цигани) - 6
• корейці - 78
• білоруси - 12
• грузини - 3
• азербайджанці - 6
 Транспорт
Селище Первомайське має непогане транспортне сполучення з обласними центрами: наявне автобусне сполучення та залізничне.

Кількість старостинських округів - 4 та адмінцетр.
Історична довідка
Історія селища бере свій початок з давнини. На початку 17 ст. козацьке село Карпівка було реорганізовано в адміралтейське поселення, яке отримало нову назву Калинівка, границя якого починалась від Калинівки і тягнулась аж до балки Білозірки.На початку 18 ст. балку почали активно заселяти переселенці. З'являються нові села: Максимівка і Засілля, між якими на  калинівській землі міщанин Булгаров у пошуках кращого життя  вирішує побудувати власний хутір, однак все виявилось не так легко. Часті посухи і голодні роки змусили селянина лишити колись обжите місце. Булгаров разом з хутором покидає і  побудовану греблю через річку Білозірку,  перед якою  утворився  ставок.
У посушливому степу півдня України довго на нових господарів  покинутому ставку чекати не прийшлось. Вже в середині 19 ст.на правому березі з'являється малесеньке поселення з трьох хуторів. Оскільки земля в окрузі  ставка, як і самі  поселенці,  належала до Калинівського посаду, то й хутори отримали назву  "Калинівські". На початку 20 ст. Калинівськи  хутори збільшились до 13 господарств.
В 1907-1911 роках через Калинівські хутори пролягає нова гілка залізної дороги, що прямує від Миколаєва до Снігурівки. Недалеко на захід будується залізнична  станція, яка отримає назву від найбільшого в окрузі села  - "Засілля". З часом в тому місці  починають селитися люди та зароджується нове село.
Після приходу більшовицької влади для жителів Калинівських хуторів починаються темні часи. Дуже вдарило по розвитку поселення голод і розкуркулення. Репресії,на жаль, теж не обійшли людей стороною. 
В 1932 році будується колгосп ім. Кагановича. В радянські часи цей рік було прийнято вважати датою заснування  смт Первомайського, однак насправді історія селища набагато давніша.
У 1959 році ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли спільну постанову про будівництво цукрового заводу на півдні Миколаївської області, що отримав назву Засільський цукровий завод.
У 1962 році була відкрита початкова школа. У 1965 р. – дитячий садок. У 1964 р. – Первомайська дільнична лікарня, 1970 - Первомайський Будинок культури, Первомайська бібліотека, з 1970 років  – пункт зв’язку - поштове відділення.
У 1965 р., 28 серпня, за ініціативи Засільської сільської ради змінено статус населеного пункту, у якому проживали цукровари. Згідно розпорядження сільської ради  тепер центр став називатися селище міського типу, якому  було присвоєно назву Первомайське.

На той час населений пункт відносився до Снігурівського району Миколаївської області. Пізніше знову повертається у підпорядкування Жовтневого(з 1939 р.), потім – Вітовського (2016-2020 рр.), нині – Миколаївський (з липня 2020 р.).
У 2024 році назву смт Первомайське подано на перейменування до ВР України згідно вимог закону про декомунізацію.
 Природні ресурси смт. Первомайське – це земельні ресурси.
 Господарство - в основному вирощування пшениці, ячменю, кормових культур, а  від 1964 року після початку роботи цукрового заводу  сировина для нього посіла чільне місце у структурі посівів.

Фото без опису
 Освіта, культура, медицина, спорт
У Первомайському є опорний ЗЗСО – Первомайський ліцей та Первомайський ЗДО-ясла-садок «Золотий ключик». Офіційно школа була прийнята державною комісією 31 грудня 1964 року. Заняття в школі розпочалися 15 січня 1965 року. 480 учнів навчалися з початку створення школи.15 класних кімнат, 2 майстерні, їдальня на сто посадкових місць, роздягальня були до послуг учнів та вчителів школи.
У 1962 році було розпочато будівництво за типовим проєктом Засільської (з 1984 р. – Первомайської) середньої школи. На завершальному етапі будівництва на посаду директора майбутньої школи було призначено Зубовича Павла Адамовича. Офіційно школа була прийнята  державною комісією 31 грудня 1964 року. Заняття в школі розпочалися 15 січня 1965 року. 

Фото без опису

Першими вчителями, які забезпечували навчально-виховний процес були:
Зубович П.А., Мороз Ф. Р., Михайлова В. Г., Морозова К.М., Купцова Є. Г., Горбенко Л. С., Овод В. В., Овод В. Ф., Розенфельд Й. М., Глущенко В.О., Бутвіловська Н.Л., Зайцева Г.О., Чибізова А.В., Капустін В.І., Ясинський О.Ф., Руденко М.Ф., Зенцова Т.І., Золотарьова Є.С., Решетньова Т. Д. У зв’язку із збільшенням кількості учнів у 1976-1978 роках був побудований другий корпус школи.
Серед педагогів – два «Заслужених учителя України»: Горбенко Н. С., Фесенко В. Ф. 
Відповідно рішення Вітовської районної ради Миколаївської області № 5 від 29 квітня 2016 року «Про оптимізацію мережі навчальних закладів Жовтневого району», з метою забезпечення надання якісних послуг Первомайську ЗОШ І-ІІІ ступенів визнано опорним загальноосвітнім навчальним закладом із філіями Новоселівською, Благодатненською, Засільською. Первомайська школа розпочала свою діяльність у статусі опорної 4 серпня 2016року. З вересня 2022 р. - Первомайський ліцей Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області.
Директорами були: Другаля В. М., Зубович П. А., Михайлова В. Г., Панченко О. Г., Руденко А. В., Клапушинська С. В., Поліщук Н. В.
Приблизне число випускників - більш ніж 3 000. 

Фото без опису
У вересні 1965 року в селищі Засілля відкрився дитячий садок-ясла. Потужність закладу було розраховано на 290 місць. Вихованців збільшувалося. І в 1970-х роках було відкрито додаткові групи ясла по вулиці Леніна, 7. (приміщення гуртожитка). У 1980 році був перейменований в Первомайський дитячий садок-ясла, а в 1999 році садок став називатися Первомайський дошкільний навчальний заклад «Золотий ключик» Первомайської селищної ради Вітовського району Миколаївської області.
З 01.02.2021 року був перейменований в заклад дошкільної освіти ясла-садок «Золотий ключик» Первомайської селищної ради Миколаївської області.
Завідувачами садочка були: Страх Л. А., Поліщук Г. І., Олейникова О. І., Охрименко Т. В., Кротова О. О., Асютченко С. М., Яцентюк М. В.
Методистом працювали: Середа М. М., Кобилінська А. Г., Коваль Л. В., Асютченко С. М.

Культурна сфера селища підпорядковується Первомайському селищному Будинку культури, який проводить свою діяльність відповідно до культурних потреб населення, виходячи з творчих можливостей  та фінансових ресурсів. Первомайським БК вже протягом 21 року керує  директор Левківський Микола Миколайович

Фото без опису

Культурно-освітня, виховна, організаційно-масова дозвіллєва робота в Будинку культури здійснюється диференційовано з використанням різних організаційних форм роботи: гурткова робота, індивідуальні заняття, конкурси, огляди, концерти, фестивалі тощо. За весь період існування закладу культури можна виділити його керівників та працівників таких, як: Журмій М., Авер’янов В., Сухоруков Ф., Козієнко А., Шустер Л.  Феник Н. та  Левківський М. нагороджені державною відзнакою – грамотою ВР України «За вірність українському народові».
За часи директорства Миколи Левківського культура та мистецтво пропагуються різними методами та засобами серед усіх верств населення.  За понад 35 років служіння Мельпомені Микола Миколайович виводив культуру селища на сценічні майданчики обласного та всеукраїнського рівнів, представляли наше селище аматори художньої самодіяльності на міжнародному рівні, досягаючи вагомих результатів.
За його керівництва Первомайський БК був лідером серед сільських клубних закладів області, він разом із своєю родиною представляв наше селище на фестивалях родинної творчості. Через вмілі руки М. Левківського пройшло чимало талантів, котрі зараз презентують самобутню культуру в різних куточках світу. Саме він є натхненником і творчим ініціатором фестивалів, що проводяться в селищі: Фестиваль дитячої творчості «Зіркова країна» та Молодіжний фестиваль «Засільські зорі».  
При Первомайському СБК працюють: Вокальний ансамбль «Співаночка»., Дитячий вокальний колектив «Посмішка», Клуб за інтересами «Плетенка». Налагоджена тісна співпраця БК з КЗ «Первомайська публічна бібліотека». Ця установа стала справжнім культурним простором у селищі: тут, крім книговидачі, проводять свої заняття і психологи із волонтерських організацій, проводяться зустрічі з письменниками,  відбуваються різноманітні заходи.
При бібліотеці працює дитячий гурток «Фантазія». Яскравими особистостями та завідувачами бібліотеки були: Решетньова Т. Д., Устіч В. Я., Шевченко А. Б., яка удостоєна державної нагороди – Почесної відзнаки Кабінету міністрів України.  
Також в смт. Первомайське функціонує комунальний заклад «Первомайська дитяча музична школа», в якій навчаються діти з усіх навколишніх населених пунктів. Випускники цієї школи представляють наше селище на всеукраїнському та міжнародному рівнях. З кінця 80-х років школу очолював заслужений працівник культури України Богдановський М.,Мойсеєнко В., яка вивела ДМШ у 90-х роках в лідери серед мистецьких закладів області, керувала закладом мистецької освіти до початку 2000-х. З 2020 р. директоркою працює Тетяна Дубчак – оперна співачка, солістка обласної філармонії. 
Медичне обслуговування у смт. Первомайське забезпечує амбулаторія загальної практики та сімейної медицини, яка має 60-річну історію. Довгий час її очолювала Гарбуз В. І., вивівши рівень медицини селища на високий щабель. Понад 10 000 пацієнтів обслуговувалися у закладі медицини. Варто відзначити Лаврову Л. В., котра кілька десятків років очолювала заклад та працювала в ньому лікарем понад 30 років. На зараз АЗПСМ працює в штатному режимі та надає медпослуги людям.

Фото без опису
Спортивна інфраструктура
Станом на 01.01.2022 р. спортивна інфраструктура Первомайської СТГ налічувала 13 спортивних майданчиків, з них:
•          спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням – 6 ;
•          тенісний корт – 1;
•          футбольні поля  - 5;
•          міні-футбольні поля – 1.
•          спортивні зали – 5 шт.
Кількість осіб, які охоплені фізкультурно-оздоровчою діяльністю, усього – 1096 осіб, з них - 900 осіб з 6 до 18 років. Види спорту ветеранів, що культивується в регіоні – футбол, волейбол, настільний теніс, шахи та шашки. Кількість ветеранів спорту, які брали участь у змаганнях – 28 осіб. З початком війни ситуація значно погіршилась, тому що населення громади в більшості своїй евакуювалося, а спортивні споруди зазнали значних пошкоджень, а подекуди й повного руйнування.

Фото без опису

Серед  відомих спортивних діячів смт Первомайське варто відзначити Олександра Федоренка – багаторазового чемпіона з метання спису, Анатолія Морозенка та Едуарда Дитюка – керівників секцій дзюдо та самбо, Петра Килюшика – керівника гуртка мотоспорту та радіотехніки, спортивного інструктора при Засільському цукровому заводі, ну і, безперечно, Олександра Кельбаса, який четвертий десяток років веде спортивну галузь, досягаючи чималих результатів. За часи його роботи спортсмени селища впевнено трималися у лідерах чемпіонату з футболу району, молодіжна збірна з волейболу протягом семи років очолювала турнірну таблицю першості та входила до трійки лідерів області. Значних досягнень тренер має в дитячому спорті: переможці обласних та всеукраїнських змагань «Шкіряний м’яч». Завдяки його старанням в селищі культивуються спортивні ігри та прищеплюється любов до різноманітних видів спорту.
Відомі діячи науки і культури громади
Пономарьов Денис Валерійович (14.07.1985р., смт. Первомайське, Жовтневий район, Миколаївська область). Футболіст – гравець команд з наслідками дитячого церебрального паралічу.
Досягнення: заслужений майстер спорту України; 2-разовий чемпіон літніх Паралімпійських ігор (2004 р., 2008 р.); срібний призер XXX літніх Паралімпійських ігор (2012 р.); чемпіонатів світу (2003 р. – І місце, 2007 р. – ІІІ місце); чемпіон Всесвітніх ігор (2005 р.); чемпіон Європи (2006 р.).
Нагороди: орден «За заслуги» III, II та I ступенів (2004 р., 2008 р., 2012 р.); почесна Грамота Верховної Ради України (2004 р.); почесна Грамота Кабінету Міністрів України (2004 р., 2008 р.).
Дубчак Тетяна Іванівна (01.06.1982 р., смт. Первомайське, Жовтневий район, Миколаївська область).  Директорка КЗ «Первомайська  ДМШ». Оперна співачка.
02.10.2022 р. виступала на благодійному концерті в м. Ротенбург (Німеччина) в 
складі жіночого хору. Ініціювала проведення благодійного концерту на Різдво 2023 року в м. Берба (Німеччина).
• Світлана Самойленко (08.07.1981 р., смт. Первомайське, Жовтневий район,
Миколаївська область).  Солістка-вокалістка Одеської обласної філармонії. Володарка багатьох відзнак та мистецьких премій. Свій талант розкриває на багатьох сценах як України, так і світу.
• Федоренко Анастасія. Солістка-вокалістка Одеської обласної філармонії. 
Володарка багатьох відзнак та мистецьких премій. Свій талант розкриває на багатьох сценах як України, так і світу.

Фото без опису
 
 Література про населений пункт
Миколаївська область:1937–2007: Історичний альманах. М., 2007
Миколаївщина: шляхами тисячоліть: Обл. наук.-практ. конф., присвяч. 70-річчю утворення Микол. обл. М., 2007;
Миколаївщина багатонаціональна: З історії етнічних спільнот регіону. М., 2005;
Добровольський О. Крізь тисячоліття: Історія Миколаївщини в топонімах. М., 1998
Заболотний В. В., Лісецький Ф. М., Молодецький А. Є. Миколаївська область: Геогр. слов.-довід. М., 1996;
Історія міст і сіл Української РСР: В 26 т. Миколаївська область / Ред. кол. тому: Васильєв В. О. (гол. редкол.), Агєєв Ю. М., Антоненко В. Й., Бородатий В. П., Бриль К. М., Гостєв І. О., Гусєва А. Й., Журавель А. Л., Кравченко М. В., Куляс П. П., Курносов Ю. О., Людковський Ш. С., Мущинський П. Д., Нем'ятий В. М. (заст. гол. редкол.), Сірош А. І., Шараєв Л. Г., Шарафанов М. Г., Яркін М. П. (відп. секр. редкол.). АН УРСР. Інститут історії. – К.: Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1971.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь