Відновлюють будинки та чекають на допомогу. Як живуть селяни на Миколаївщині
Село Білозірка Первомайської селищної громади, що на Миколаївщині, в березні 2022 року було окуповане російськими військами на півтора тижня та перебувало на лінії вогню вісім місяців. До початку повномасштабної війни населення села складало 1480 людей, станом на 13 лютого 2023 року в ньому проживає орієнтовно 720 людей.
Про це кореспондентам Суспільного розповіла інспекторка з соціальних питань Олена Карюхіна.
Обстріли російських військ пошкодили у селі оселі місцевих жителів. У Білозірці до програми відновлення пошкоджених будинків зареєстрували 126 домогосподарств.
"Наша комісія виїжджає на обстеження цих будівель, складає акт відповідно до чинного законодавства. З цим актом люди мають право подати на відшкодування в різні організації, в суд", — розповідає керуюча справами виконавчого комітету Первомайської селищної ради Анжела Хоменюк.
Для початкового відновлення осель людям видали ремонтні комплекти. Та постраждали не тільки житлові будинки.
"Звичайно, зруйновано дуже багато в нас. І школа зруйнована, і лікарня зруйнована, і дитячий садок зруйнований. Погано, що до нас не ходить автобус. Це погано, тому що багато людей... Пенсіонерів. Їх у нас понад 400 людей. Хочеться... Треба поїхати і в лікарню, і так", — говорить Олена Карюхіна.
У травні 2022 року російські обстріли пошкодили будинок Анастасії. Жінка не виїжджала з села ні на день, щоб не полишати будинок та домашніх тварин. Зараз живе у сусідів, а допомогу отримує від волонтерів.
"Спочатку тут по сусідству хату розбило. Тут вже декілька разів вилітали будинки, але якось думали, що пронесе, але в одну ніч не пронесло. Прокинулись, купа диму, будинку немає. Роботи немає, транспорту немає, добиратися нічим", — каже Анастасія.
Водночас Білозірка залишається без старости, який, за словами місцевих, навесні вивіз сім'ю і не повернувся. Його функції розділені між працівниками старостату, каже начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Процедурно відповідно до законодавства призначити нового очільника села немає можливості.
"Масові зібрання на період воєнного стану заборонені, тобто громадські слухання ми не можемо провести. За поданням голови. Наразі в Первомайській селищній громаді його немає, і третє — це голосування депутатського корпусу за це подання. Депутатський корпус зараз також не виконує свої функціональні обов'язки, повноваження", — говорить начальник Первомайської СВА Максим Коровай.
За словами Максима Коровая, в Білозірці є електро- і газопостачання. За період повномасштабної війни люди в селі залишалися без цих послуг приблизно три тижні.