Первомайська селищна громада
Миколаївська область, Миколаївський район

Максим Коровай: "Бажаю щастя!"

Дата: 13.01.2023 19:34
Кількість переглядів: 57

Фото без опису

Дорогі жителі Первомайської СТГ!

Щиро вітаю з Щедрим вечором! Меланкою та Василем усі родини вітаю та бажаю щастя!

Старий Новий рік завжди святкують у ніч з 13 на 14 січня. З'явилося це свято у 1918 році, коли українці перейшли на григоріанський календар. Також 14 січня християни відзначають День Василя.

Старий Новий рік — це початок Нового року за «старим» стилем. З 13 на 14 січня його відзначали, коли світ жив за юліанським календарем. Святкувати Старий Новий рік почали ще в 1918 році, коли на зміну юліанського був введений григоріанський календар, розбіжність яких становить 13 днів. Православна церква відмовилася від нововведень і продовжила відзначати свята за старим стилем. Тому практично всі свята в православ'ї припадають на 13 днів пізніше сучасної дати. Так, наприклад, колись день святого Василя святкували в перший день нового року, а 13 січня (за юліанським календарем це 31 грудня) – День Маланки.

Головні традиції

Дата Старого Нового року збігається з Днем Василя. Тому всі збиралися разом, йшли до сусідів вітати з Старим Новим роком та посівати. Святкування традиційно починалися напередодні.

13 січня в народі називали День Маланки, Щедрий вечір або Щедра кутя. У цей вечір господині готували на стіл ситні і багаті частування: ковбаси, свинину, вареники, холодець, млинці. Головною стравою на столі є щедра кутя. Від різдвяної вона відрізняється додаванням сала, смальцю, масла або молока.

На святковий стіл обов'язково збирається вся сім'я в чистому і новому одязі. Члени сім'ї веселяться, співають пісні, просять один в одного вибачення. Після вечері дівчата красиво вбираються і ворожать на долю і наречених, а молодь співає обрядові пісні (щедрівки), ходить по домівках і просить частування.

14 січня, коли приходив день святого Василя, вже можна було йти в гості. Зазвичай йшли до рідних, хрещених батьків, близьких друзів. Зранку хлопчики та чоловіки брали зерно і йшли посівати. Дівчатам це робити було заборонено. Посівальники спочатку вимовляли спеціальний вірш, у якому бажали господарям достатку та радості. А потім розсипали зерно по будинку. За це вони отримували частування і монети.

Що не можна робити на Старий Новий Рік

Не можна брати і давати в борг, щоб не ходити весь рік в боргах.

Не можна сваритися;

Не можна одягати старий та брудний одяг;

Дівчатам не можна посівати;

Не можна перераховувати у свято дрібні монети, бо кажуть, що будете весь рік лити сльози.

Максим Коровай, начальник Первомайської СВА Миколаївської області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь